Szkoła Języka Angielskiego

Szkoła Języka Angielskiego English Factory Słupsk

Blog

3 POTWORY, czyli nawyki, których należy unikać ucząc się języka obcego

Dziś zajmiemy się nawykami i zachowaniami, których należy unikać, jeśli chcemy osiągnąć sukces w nauce języka obcego. Niestety często dajemy się im ponieść. Są to głosy w naszej głowie, które rozrastają się do rozmiaru potworów hamujących proces nauki. Trzeba się z nimi zmierzyć.

POTWÓR PIERWSZY - „Dwugłowy lepszy/gorszy”


„Dwugłowy” pojawia się za każdym razem kiedy zaczynamy porównywać się z innymi.

„Dwugłowy gorszy” powtarza nam, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy a wszyscy inni w grupie, w pracy, znajomi, członkowie rodziny, lektor, prezenterzy w telewizji i tak mówią po angielsku lepiej od nas. Kiedy uświadamiamy sobie jaka ciężka praca czeka nas, żeby dorównać innym zaczynamy się zniechęcać, coraz częściej opuszczamy zajęcia a nauka nie cieszy tak jak wcześniej.

„Dwugłowy lepszy” wcale nie jest lepszy. Powtarza nam, że jesteśmy lepsi od innych i możemy spocząć na laurach. Zanim się zorientujemy, przestajemy być najlepsi w grupie, nie rozwijamy się i robimy krok do tyłu.


Jak walczyć z „Dwugłowym”?

Zamiast porównywać się z innymi spróbuj skupić się na własnych postępach. Zacznij je kontrolować: wypełniaj testy, stwórz własną bazę poznanego słownictwa, czytaj książki poziomowane, nagrywaj własne wypowiedzi, ciągle podnoś poprzeczkę! Ciesz się z każdego sukcesu!


POTWÓR DRUGI - „Ofiara”

„Ofiara” zapewnia Cię, że wszystkie okoliczności sprzymierzyły się przeciwko Tobie. Deszcz, zepsuty samochód, nadmiar obowiązków, małe dzieci, remont, praca po godzinach, imieniny cioci, nawet ulubiony serial - wszystko to stoi na drodze do Twojego sukcesu. Jesteś przekonany, że gdyby to od Ciebie zależało, nie opuściłbyś ani jednych zajęć z języka angielskiego i zawsze byłbyś przygotowany do lekcji, ale niestety Twoim życiem nie kierujesz Ty sam, tylko pewne okoliczności.


Jak walczyć z „Ofiarą”?

Przestań szukać wymówek a zobaczysz, że z czasem przestaniesz nawet dostrzegać te wszystkie powody, które sprawiają, że pozwalasz sobie odpuścić. Pamiętaj, że regularna nauka daje najlepsze efekty. Wyznacz sobie priorytety i spróbuj popracować nad zarządzaniem czasem.


Polecam
"Jak odzyskać kontrolę nad swoim czasem” Laury Vanderkam TEDWomen 2016


POTWÓR TRZECI - „Buntownik”

„Buntownik” podważa wszystkie dobre rady i sprawia, że nie robimy rzeczy, które powinniśmy. Zadane prace oddajemy po terminie albo wcale. Podważamy kompetencje lektora i dobór materiałów. Nie lubimy kiedy ktoś nam mówi co mamy robić i poprawia nasze błędy („Jakie błędy?”) dlatego robimy wszystko po swojemu. W końcu jesteśmy dorośli i wiemy najlepiej co jest dla nas dobre.Jak walczyć z „Buntownikiem”?

Pamiętaj, że systematyczność jest niezwykle ważna w nauce języka obcego. Czasami niektóre aspekty, które na początku wydają nam się trudne i zupełnie zbędne (np. gramatyka!) później okazują się logiczne, istotne a nawet pomocne. Postaraj się uzbroić w cierpliwość.


Inspiracje:

Dr Anneli Haake, Daniel Lind (London Language Show, 10th November 2018). „Overcoming challenges as an adult language learner.”

własne obserwacje

© Szkoła Języka Angielskiego English Factory. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk